Obróbka-kawy-palania-kawy
27 czerwca 2023

Krzew kawowca posiada owoce przypominające wiśnie, a w nich znajdują się ziarna, które dopiero po długiej drodze trafią do Twojej filiżanki. To złożony i wieloetapowy proces tworzenia wyjątkowego aromatu. Ponadto warto wiedzieć, że pierwsza, istotna obróbka ziarna zachodzi jeszcze w kraju pochodzenia kawy. W tym wpisie skupimy się właśnie na typach obróbek i ich wpływie na jakość finalnego produktu, jaki oferuje palarnia kawy.

Obróbka - sekret wyjątkowego smaku palarni kawy speciality

Obróbka to – najogólniej mówiąc – proces, jaki przechodzą owoce kawowca jeszcze na plantacji. Zanim ziarna, wyglądające nieco jak wydrylowane pestki wiśni, przybiorą znany nam kształt zielonkawych fasolek gotowych do wypalenia, muszą najpierw być “obrobione”. I tym nasza palarnia kawy zna się jak nikt inny! Nie jest to bowiem zwykła, mechaniczna czynność oddzielenia ziarna od pozostałości miąższu i suszenie. Sposobów obróbki jest kilka i bezpośrednio wpływają one na finalny smak kawy! 

Metody obróbki kawy speciality

Jak typy obróbki wpływają na smak? Palarnia kawy odpowiada...

Obróbka kawy może się odbywać metodą tradycyjną,  czyli na sucho”. W takim przypadku owoce suszą się w słońcu, aż miąższ kruszeje i samoistnie odpada. Dzięki temu uzyskane ziarna dają kawie intensywny, mocno owocowy profil smakowy. Z kolei metoda na mokro” oznacza, że miąższ z wiśni oddzielany jest mechanicznie. Następnie ziarna trafiają do specjalnego basenu fermentacyjnego. Tam są oczyszczone i dopiero w kolejnym etapie suszone. Dlatego też obróbka “na mokro” daje większą kontrolę nad jakością i delikatniejszy, bardziej kwaskowy profil smakowy. Stąd właśnie większość kaw speciality bazuje na tej metodzie. Stosuje się także obróbkę typu honey”, która jest połączeniem metody “na sucho” i “na mokro”. Po mechanicznym odarciu ziaren z miąższu, suszą się one na słońcu. Resztki owocowej pulpy sklejają ziarna, przez co wyglądają one jak oblane miodem. 

Kawa speciality zachęca producentów do eksperymentowania z metodami obróbki!

Anaerobic natural to inaczej fermentacja beztlenowa kawy. Jest to nowy, eksperymentalny sposób wydobywania z ziaren kawy bogactwa smaku i aromatów. Warto wiedzieć, że obróbka taka ma miejsce w niskiej temperaturze. Dojrzałe wiśnie zamyka się w szczelnej beczce i zalewa odpowiednią ilością wody. Specjalny system odprowadza gromadzący się podczas fermentacji dwutlenek węgla. Kolejny etap to schłodzenie beczek. Następnie wiśnie leżakują, rozłożone na nasłonecznionym tarasie. Ostatni etap to leżakowanie w szklarniach, gdzie osiągają pożądany poziom wilgotności. Dzięki fermentacji beztlenowej palarnia kawy uzyskuje ziarna o naturalnej, wyważonej kwasowości. 

Jedną z naszych kaw w tej obróbce jest Rwanda Akagera.

Pochodzenie kawy speciality, a metoda obróbki​

Pochodzenie kawy speciality, a metoda obróbki

Niektóre regiony charakteryzują się konkretną obróbką. Przykładowo,  kawy z Kenii zazwyczaj występują w obróbkach mytych, a kawy z Kostaryki w obróbkach bazujących na fermentacji. Wynika to czasem z warunków środowiskowych, czyli dostępności wody. Dodatkowo jednak istotny jest potencjał i profil aromatyczny ziaren. Niektóre ziarna oddadzą pełnię swojego smaku dzięki obróbce na mokro, a niektóre zaprezentują wszystkie swoje walory dzięki metodzie fermentacyjnej. Wiedząc to, nasza palarnia kawy może z każdego ziarna wydobyć kwintesencję jego smaku.

Obróbka ziaren kawy speciality to jeden z kluczowych etapów produkcji

Typ obróbki jest jednym z czynników wpływających na końcowe doznania smakowe w trakcie degustowania kawy. Nie tylko kraj pochodzenia krzewów kawowca ma znaczenie i nie tylko sposób wypalenia ziaren i technika parzenia napoju . Jeśli czasem zastanawiasz się czemu twoja kawa speciality ma wyjątkowy smak i aromat, to jedną z odpowiedzi może być konkretna obróbka ziaren odbywająca się jeszcze na plantacji, w kraju pochodzenia ziaren.

Zapisz się do newslettera ☕

Bądź na bieżąco, otrzymuj wiadomości o nowościach i promocjach!
Zgarnij 20 zł na następne Twoje zakupy 🎁

Zapisując się do newslettera akceptuję politykę prywatności i sposób przetwarzania danych osobowych.

Palarnia i hurtownia kawy KawePale

Nasz sklep internetowy z kawą powstał by dostęp do najwyższej jakości, świeżo palonych kaw speciality był znacznie łatwiejszy. Wypalając kawę korzystamy z klasycznego pieca, w połączeniu z nowoczesnymi technologiami. Kawę wypalamy na zamówienie, ręcznie pakujemy do do specjalnych torebek, które pozwalają ziarnom „oddychać” a zarazem zniwelować ilość dostającego się z zewnątrz powietrza, przez co zachowują swój aromat przez długi czas. Nasze produkty to wyjątkowa intensywność oraz głębia smaku, charakterystyczna dla kaw speciality. W ofercie znajdują się kawy z różnych plantacji m.in. z Peru czy Brazylii. Poznaj prawdziwe bogactwo aromatów KawePale! Ziarna ze sklepu z kawą speciality nadadzą koloru i gorzkości twojemu mlecznemu latte, przyjemnie uderzą kofeinowym kopem po porannym espresso, albo zaskoczą herbacianymi i kwiatowymi nutami.

Error validating access token: Session has expired on Friday, 25-Aug-23 06:18:54 PDT. The current time is Tuesday, 27-Feb-24 15:36:39 PST.

©2021 KawePale. Wszystkie prawa zastrzeżone