21 września 2021
Dla miłośników kawy, poranna filiżanka to nie tylko element, który pozwala pobudzić się, aby być gotowym na wykonywanie codziennych obowiązków,
ale także sposób na oddanie się przyjemności i umilenie dnia. Należy jednak wiedzieć, ile kofeiny zawiera jedna filiżanka kawy, bo dzięki temu będziemy w stanie zaplanować odpowiednią wartość wypijanych kaw w ciągu dnia. Musimy mieć bowiem na uwadze, że bezpieczna dzienna porcja kofeiny dla dorosłego człowieka wynosi 400 mg. Odpowiada to mniej więcej 4 filiżankom, jednak nie zawsze tak jest – wszystko zależy od kilku czynników.

Kawa – jak liczyć zawartość kofeiny ?

Przyjmuje się, że jedna filiżanka kawy zawiera 100 mg kofeiny, więc możemy wypić maksymalnie 4, aby było to bezpieczne dla naszego zdrowia. Jednak musimy pamiętać, że wszystko zależy od tego, jaką kawę pijemy, bo w zależności od rodzaju jej moc jest różna. Ważny jest nie tylko sposób parzenia i ilość użytej do tego kawy ale również jej rodzaj. Kawa robusta i mieszanki z nią będą bowiem bogatsze w kofeinę. Ziarno arabiki zawiera ok 1-1,5% kofeiny, a robusty 2-2,5%.

Liczmy nie tylko kawę, ale także wszelkie inne napoje wypijane w ciągu dnia, które zawierają kofeinę. Tylko w ten sposób będziemy pewni, że nie przekroczymy maksymalnej wartości wypijanej kofeiny dla nas, co jest najważniejsze. 

Jakie inne napoje zawierają kofeinę?

Coca-cola zawiera nawet 10 mg, czy czarna herbata – od 11 do 30 mg kofeiny w jednej filiżance. Pilnowanie wypijanych ilości nie tylko kawy, ale także wszelkich innych napojów, które zawierają pobudzającą kofeinę pozwoli nam wypijać jej tyle, aby było to dla nas w pełni bezpieczne.

Kofeina niewątpliwie nie tylko sprawia, że stajemy się o wiele bardziej pobudzeni, ale także pozwala uniknąć drzemki, kiedy nie mamy czasu na jej zrobienie. Musimy jednak mieć świadomość, że będzie bezpieczna tylko wtedy, kiedy przyjmowane dzienne wartości będą nieprzekraczalne. 

.

Udostępnij
Tweetuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kawy-direct-trade-kawepale-plantacja
Co oznacza Direct Trade w świecie kawy?
Kawa prosto z plantacji to kawa, która jest pozyskiwana bezpośrednio od producentów bez pośredników. Dzięki temu mamy pewność, że kawa jest wysokiej jakości oraz pochodzi z legalnych plantacji. Jest to również korzystne dla producentów, ponieważ pomaga im uzyskać lepsze wyniki finansowe bez pośredników, którzy często narzucają bardzo niskie ceny. Taka kawa stanowi zdecydowanie lepszą alternatywę dla kaw ze sklepu, gdzie nie zawsze wiadomo, skąd pochodzą ziarna oraz czy nie były one mieszane z niskiej jakości kawami. Wybierając kawę prosto z plantacji, wspieramy producentów, promujemy uczciwy handel oraz mamy pewność, że pijemy najlepszą jakość kawy.
Continue reading
sposob-parzenia-kawy
Czy sposób parzenia kawy ma wpływ na smak i aromat?
Masz swój ulubiony sposób parzenia kawy? Często słyszysz, że Twój kawowy znajomy najbardziej lubi Afrykańską kawę z dripa? Ojciec zachwala kawę z kawiarki zaparzając klasyczną Brazylię, a koleżanka uwielbia kawy…
Continue reading
Kawa speciality czy kawa z marketu? Postaw na jakość!
Kawa speciality czy kawa z marketu? Postaw na jakość!
Kawa i napoje kawowe to niewątpliwie jedne z najpopularniejszych napojów na świecie, a ziarna kawowca  należą do najdroższych surowców dostępnych na giełdach. Tak duży rynek generuje szerokie spektrum jakości.  No…
Continue reading