Większość sposobów parzenia kawy ma wielowiekową historię, a przynajmniej sięgającą XIX i początku XX wieku.
Bohater dzisiejszego wpisu jest znacznie młodszy. To niesamowicie uniwersalne urządzenie wynalazł
Amerykanin Alan Alder nie tak dawno, bo w 2005 roku.
To bardzo proste urządzenie, zwane potocznie “strzykawą”, pozwala nam zaparzyć właściwie każdą kawę – zarówno pod względem typu, jak i profilu palenia. Dzieje się tak dzięki możliwości dostosowania wielu czynników, takich jak:
Przy parzeniu z tradycyjnym sitkiem i filtrem możemy z kawy speciality jaśniejszego palenia uzyskać delikatny słodko-owocowy napar. Tylko parę drobnych zmian ustawienia grubości mielenia i czasu parzenia pozwoli nam na zaparzenie kawy z profilem palenia pod espresso, a w efekcie osiągnąć czekoladowo-orzechowy aromat.
Do aeropressu są dostępne różne akcesoria, dzięki którym spektrum możliwości i efektów rośnie. Na przykład przy użyciu nakładki Fellow Prismo nasz napar będzie przypominać w smaku i konsystencji espresso.
Metod parzenia w tym prostym urządzeniu jest tyle co baristów. Oczywiście obowiązują podstawowe założenia. Można parzyć klasycznie bądź metodą odwróconą. Zawsze musimy pamiętać o preinfuzji i starannym wymieszaniu kawy z wodą. A później? Liczba zalań? Temperatura? Grubość mielenia? To wszystko zależy od doboru kawy i oczekiwań, jakie mamy w stosunku do końcowej filiżanki. Na przestrzeni lat odbywały się zawody przy użyciu aeropressu, a różnice w zwycięskich przepisach były ogromne.
To znowu bardzo indywidualna sprawa, ale postaramy się jakoś przybliżyć ten temat.
Jeśli chcielibyśmy napić się kawy bliższej espresso bądź kawy mlecznej, wybralibyśmy Brazylię Colibri. Zmieloną trochę drobniej i przygotowaną w temperaturze w przedziale 90-92 stopni. Efekt? Czekoladowo-orzechowy napar o intensywnym aromacie, idealnie komponujący się z mlekiem.
A jeśli naszłaby nas chęć na owocowe aromaty? Nic trudnego. Wybieramy kawę o profilu palenia pod metody przelewowe. Na przykład Panama Geisha w obróbce naturalnej. Kawę mielimy grubiej, używamy wyższej temperatury (93 – 95 stopni) i parzymy około 3 minut. Uzyskany napar jest bardzo aromatyczny i złożony, pojawia się eksplozja owocowych aromatów, która zadowoli najbardziej wymagających kawowych freeków.
Zdecydowanie tak! Ten mały i prosty w konstrukcji zaparzacz daje nam możliwość zaparzenia praktycznie każdej kawy w czasie 3-4 minut, właściwie w dowolnych warunkach i miejscu. Przy tym jest mały, kompaktowy, a jego cena nie zdewastuje naszych finansów.
Kawowy zajawkowicz, tak mnie można nazwać.
Dodatkowo mistrz tabelek w Excelu i miłośnik wina.Piotr Mietelski
Bądź na bieżąco, otrzymuj wiadomości o nowościach i promocjach!
Zgarnij 15 zł na następne Twoje zakupy 🎁
Nasz sklep internetowy z kawą powstał by dostęp do najwyższej jakości, świeżo palonych kaw speciality był znacznie łatwiejszy. Wypalając kawę korzystamy z klasycznego pieca, w połączeniu z nowoczesnymi technologiami. Kawę wypalamy na zamówienie, ręcznie pakujemy do do specjalnych torebek, które pozwalają ziarnom „oddychać” a zarazem zniwelować ilość dostającego się z zewnątrz powietrza, przez co zachowują swój aromat przez długi czas. Nasze produkty to wyjątkowa intensywność oraz głębia smaku, charakterystyczna dla kaw speciality. W ofercie znajdują się kawy z różnych plantacji m.in. z Peru czy Brazylii. Poznaj prawdziwe bogactwo aromatów KawePale! Ziarna ze sklepu z kawą speciality nadadzą koloru i gorzkości twojemu mlecznemu latte, przyjemnie uderzą kofeinowym kopem po porannym espresso, albo zaskoczą herbacianymi i kwiatowymi nutami.
©2021 KawePale. Wszystkie prawa zastrzeżone